Angielski - nadal językiem Internetu?
Przez wiele lat język angielski był uważany przez wielu za podstawowy język World Wide Web. Czy w coraz bardziej zglobalizowanym świecie jest to nadal słuszne założenie?
Czy angielski rzeczywiście jest językiem Internetu?
Język angielski jest powszechnie uznawany za język międzynarodowego biznesu, więc łatwo zrozumieć, dlaczego może być również uznawany za język sieci. Czy da się jednak poprzeć to stwierdzenie danymi? Jak zmierzyć, który z języków jest językiem Internetu?
Zacznijmy od tłumaczenia stron internetowych
Jedną z opcji jest sprawdzenie, które strony internetowe są najczęściej odwiedzane na całym świecie i w jakich językach są one publikowane. Używając tej techniki, wydaje się, że w ciągu ostatnich kilku dekad dominował język angielski. Częściowo wynika to z faktu, że Internet został opracowany i uruchomiony przez osoby anglojęzyczne, a kraje anglojęzyczne do niedawna miały największą liczbę użytkowników Internetu. Jednak spojrzenie na popularne strony internetowe może niekoniecznie być uczciwym testem, zwłaszcza jeśli ich popularność jest określana za pomocą wyszukiwarek. Wiele z najczęściej używanych wyszukiwarek zostało zaprojektowanych w języku angielskim i nadaje angielskim stronom wyższą rangę w swoich wynikach. Wydaje się, że panuje zgoda co do tego, że język angielski miał przewagę i nadal w dużej mierze dominuje. Co to oznacza?
Czy jest to dobra rzecz?
Istnieją zalety posiadania jednego dominującego języka Internetu. Sieć jest niezwykle globalną przestrzenią, a dostęp do niej mają i korzystają z niej codziennie ludzie z niemal każdego kraju na naszej planecie, wszyscy mówiący różnymi językami. Posiadanie dużej ilości treści we wszystkich językach oznacza, że istnieje pewien stopień równości i prostoty, zamiast posiadania stron w tysiącach różnych dialektów. Angielski jest bardzo powszechnie używany jako drugi język, więc może pod tym względem jest to dobry wybór.
Jak zmienia się język w wyniku globalizacji?
Globalizacja jest procesem ciągłym i pozornie nie do zatrzymania, więc co to oznacza dla przyszłości języków w Internecie? Czy język angielski nadal będzie dominował? W 2019 roku UNESCO przeprowadziło badanie języków stron internetowych w latach 2006-2018. Wyniki tego badania są jasne: w 2008 roku odsetek stron internetowych w języku angielskim wynosił około 75%, ale do 2015 roku drastycznie spadł do około 45%. Teraz te 45% jest nadal daleko przed następnym najbardziej popularnym językiem (większość szacunków mówi o rosyjskim na poziomie około 6%), jednak trend jest oczywisty.
Popularne języki tłumaczenia stron www
Niektóre z innych popularnych języków jeżeli mamy na myśli tłumaczenia online to: rosyjski, ukraiński, niemiecki, francuski, hiszpański i włoski. Jeśli sytuacja będzie dalej rozwijać się według tego schematu, pojawia się pytanie: czy angielski może wkrótce stracić swoją dominującą pozycję?
Tłumaczenia biznesowe na angielski i inne języki dla globalnych firm
Coraz bardziej zróżnicowana gama języków używanych w Internecie stanowi zarówno wyzwanie, jak i szansę dla firm chcących prowadzić działalność na globalnym rynku. Z jednej strony, obcojęzyczni konsumenci mogą być bardziej wybredni, jeśli chodzi o miejsce zakupu produktów i usług online, a firmy, które nie posiadają wielojęzycznych treści na swoich stronach internetowych, zaczną przegrywać z innymi, które to robią. Oznacza to, że tworzenie treści w lokalnych językach musi być integralną częścią wszelkich wysiłków mających na celu zdobycie biznesu na zagranicznym rynku.
Plusy tłumaczenia strony internetowej na angielski
Pozytywną stroną jest to, że posiadanie wielojęzycznej strony internetowej jest dla firm stosunkowo łatwym sposobem na wyróżnienie się na tle konkurencji. Tłumaczenie i lokalizacja treści online jest stosunkowo niedroga, a znacznie pomoże Ci połączyć się z potencjalnymi klientami w języku, który rozumieją. Tak więc, przynajmniej na razie możemy powiedzieć, że angielski jest językiem Internetu. Ale sieć jest dynamicznym i szybko zmieniającym się środowiskiem. Aby uzyskać więcej informacji na temat tłumaczenia stron internetowych, skontaktuj się z naszym biurem tłumaczeń online.